Trojice koncertů ve vlastní režii, vystoupení s významnými orchestry a dirigenty na domácí půdě i v zahraničí. Edukační koncerty, podpora mladých profesionálů v pěvecké Akademii Pražského filharmonického sboru a nové CD s hudbou Leoše Janáčka, Igora Stravinského a Bély Bartóka. To vše přinese 89. sezona Pražského filharmonického sboru.

Vlastní koncertní řada Pražského filharmonického sboru nabídne repertoár, který bude zejména ve druhé polovině sezony akcentovat českou hudbu. Dramaturgie Zahajovacího koncertu zahrnuje kromě Mendelssohnovy První Valpuržiny noci také vystoupení Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu a účinkování houslisty Jana Mráčka. Na Adventním koncertu vedle Vánoční kantáty, již na objednávku Pražského filharmonického sboru píše skladatel Jan Ryant Dřízal, zazní stejně jako ve dvou uplynulých letech pásmo koled Vánoční Luboše Fišera. Stejně jako v předchozích letech proběhne koncert pod režijním dohledem Jiřího Stracha. Poslední z trojice vlastních koncertů se odehraje ve Španělském sále Pražského hradu a pod vedením Lukáše Vasilka na něm zazní výběr scén z oper Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka i jubilanta Bedřicha Smetany.

Spolupráce s hvězdnými umělci i programy pro mladé publikum

Pražský filharmonický sbor se také v nadcházející sezoně bude věnovat edukačním aktivitám. Sbormistr Lukáš Kozubík ve spolupráci s dramaturgyní a moderátorkou Klárou Boudalovou připraví tři tematické programy. Vedle tradičního dopoledního formátu pro školní skupiny, nabídne každý program také alternativní podobu pro rodiny s dětmi. Součástí profesionálního vzdělávání je pěvecká Akademie Pražského filharmonického sboru. Té se momentálně účastní šestice mladých zpěváků, kteří se zapojí do domácích i zahraničních projektů v průběhu celé sezony.

Nadále bude sbor intenzivně spolupracovat se svým dlouhodobým partnerem, orchestrem PKF – Prague Philharmonia a zajímavé umělecké počiny připravuje také s Českou filharmonií. Obě tělesa se společně představí v celkem osmi projektech a pod taktovkou prvotřídních dirigentů. Listopadové provedení Brahmsovy Nänie bude řídit Antonio Pappano, Händelova Mesiáše odborník na barokní hudbu Nicholas Kraemer a Jakub Hrůša uvede Sukovu symfonickou báseň Zrání. Spolupráce s šéfdirigentem České filharmonie Semjonem Byčkovem bude zahrnovat Beethovenovu Devátou a také nastudování Mahlerovy Třetí symfonie. Ta zazní na koncertech v Praze, na velikonočním festivalu v Baden-Badenu a bude také součástí pokračujícího mahlerovského cyklu, který Česká filharmonie nahrává pro společnost Pentatone. V rámci Roku české hudby 2024 se Pražský filharmonický sbor zapojí do nové produkce Smetanovy Libuše, kterou v březnu a v květnu uvede Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Robertem Jindrou.

Hostování s Berlínskými filharmoniky a letní návrat do Bregenzu

Mezi zahraničními angažmá Pražského filharmonického sboru vyniká především spolupráce s Berlínskými filharmoniky. Jejich šéfdirigent Kirill Petrenko nastuduje Straussovu operu Elektra. Ve scénické podobě bude uvedena na festivalu v Baden-Badenu a následovat budou dvě koncertní provedení v Berlíně. Nadále se bude prohlubovat také spolupráce s Drážďanskou filharmonií i s orchestrem NDR Elbphilharmonie. V Hamburku Pražský filharmonický sbor vystoupí celkem dvakrát. Se Semjonem Byčkovem nastuduje Mahlerovu Osmou symfonii a s Alanem Gilbertem připraví Symfonii č. 4 Charlese Ivese. Přímo pod vedením Lukáše Vasilka se Pražský filharmonický sbor tamtéž představí také a cappella v Schönbergově Míru na zemi. V letních měsících se sbor vrátí na festival do Bregenzu, kde se zúčastní produkcí Rossiniho opery Tancredi a Weberova Čarostřelce. S Vídeňskými symfoniky, rezidenčním orchestrem festivalu, vystoupí také koncertně. Pod taktovkou Petra Popelky zazní nová skladba pro sbor a orchestru, kterou komponuje rakouský skladatel Thomas Larcher.